fbpx

VİETNAM - LAOS - KAMBOÇYA

Uçuş Bilgileri

Türkiye’den Vietnam’ın 2 şehrine direk uçuş vardır. Bu uçuşları kullanarak Hanoi gidiş ve Ho Chi Minh City dönüş olarak programınızı planladık.

GİDİŞ: TK166 – Uçuş süresi 9 saat 40 dakika
Kalkış: 02.25 // Varış: 16.05

DÖNÜŞ: TK166 – Uçuş süresi 11 saat
Kalkış: 21.30 // Varış: 04.35

Alternatif Aktarmalı Uçuş olarak Emirates ile Dubai aktrmalı veya Qatar Havayolları’nı kullanarak Doha aktarmalı uçabilirsiniz. Her iki havayolu da bütçe olarak THY uçuşlarına yakındır. Bu sebeple biz size THY’nın direk uçuşunu öneriyoruz.

Hanoi (Vietnam) – Luang Prabang (Laos)

Lao Airlines QV 314 – Uçuş süresi 1 saat 20 dakika
Kalkış: 19.10 // Varış: 20.30 

Luang Prabang (Laos) – Siem Reap (Kamboçya)

Lao Airlines QV 513 – Uçuş süresi 3 saat 20 dakika
Kalkış: 10.40 // Varış: 14.00 

Siem Reap (Kamboçya) – Ho Chi Minh (Vietnam)

Cambodia Angkor Air K 6808 – Uçuş süresi 1 saat 30 dakika
Kalkış: 11.35 // Varış: 13.05 

PROGRAM

1.GÜN: İSTANBUL - HANOİ
Önerdiğimiz Türk Hava Yolları’nın TK 166 sefer sayılı uçuşuyla saat 02.25’te Hanoi’ye hareket. Uçakta gece yolculuğu Sabah saat 16.05’te Hanoi’ye varış. Havalimanında karşılanma ve otele transfer.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Hai Bay Hotel, Hanoi’nin kalbinde, Hoan Kiem Gölü ve St. Joseph Katedrali’ne 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Adres: 27 Hang Bong Street, Hoan Kiem District, Hoan Kiem, Hanoi, Vietnam

haibayhotel.com

Fransız Mahallesi’nde bulunan O’Gallery Majestic Hotel & Spa’da açık yüzme havuzu, fitness salonu ve bahçe bulunmaktadır. Otel, Aziz Joseph Katedrali, Vietnam Askeri Tarih Müzesi, Hanoi Bayrak Kulesi ve Thang Uzun Kalesi’ne 700 metre uzaklıktadır. Ücretsiz Wi-Fi erişimi mevcuttur.

Adres: 38 Tran Phu, Hoan Kiem, Hanoi, Vietnam

www.ogallerymajestichotel.com

2.GÜN: HANOİ
Otelde alınacak kahvaltının ardından Hanoi şehir gezisi: Ho Chi Minh Mozolesi, Hoa Lo Hapishanesi, Old Quarter ve Konfüçyüs’e ithafen ve öğrenme merkezi olarak 1070 yılında inşa edilen Van Mieu Edebiyat Tapınağı. Gezinin ardından seyahatinize özel bir deneyim katmak için “yerel yemek pişirme” (cooking class) etkinliğine katılarak önce şef ile birlikte pazar alışverişine çıkarak malzemeleri alacak, ardından mutfağa girerek en sevdiğiniz Vietnam yemeklerini yapacaksınız. Akşam Vietnam’ın yerel bir eğlencesi olan Su Kuklası gösterisini izleme. Ardından otele transfer. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Ho Chi Minh Mozolesi

Ba Dinh bölgesindeki İmparatorluk Kalesi’nin yakınında, Ho Chi Minh Mozolesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ho Chi Minh, Vietnam milliyetçi hareketini otuz yılı aşkın bir süre yönetti. İlk önce Japonlara, ardından Fransız sömürgeciliğine ve ardından ABD destekli Güney Vietnamlılara karşı savaştı. 1954’ten ölümüne kadar Kuzey Vietnam Cumhurbaşkanıydı ve Vietnam’ın ilk komünist lideriydi. Yerel halk onu sık sık “Ho Amca” olarak anıyor. Mozolede Ho Chi Minh’in korunmuş gövdesini cam bir kutuda görebilirsiniz.

Hoa Lo Hapishanesi

‘Soba’ anlamına gelen Hoa Lo, 1880’lerde Fransızlar tarafından Vietnamlı askerleri hapsetmek için yapılan bir hapishaneydi. Vietnam Savaşı’nın sonuna kadar devam ettirilen Vietnamlı mahkumların acılarını ve gün geçtikçe katlanmak zorunda kaldıkları acımasız işkencelerin sergilendiği sergilere ev sahipliği yapıyor.

Old Quarter

Şehrin dar sokaklarında koloni mimarisinin pek çok güzel örneğini görebileceğiniz Old Quarter; ucuz ve baharatlı sokak yemeklerinin tadını çıkarırken yürüyüş yapmak yapabileceğiniz keyifli bir caddedir.

SU KUKLASI TİYATROSU

Efsaneye göre, ülke 1010’dan sonra uzun bir barış ve refah dönemi görmüştür. O sırada savaşacak hiçbir savaşın olmaması, insanların arkanıza yaslanabilmesi ve rahatlayabilmesi için el sanatlarının gelişmesine ve törenlerin, festivallerin artmasına olanak sağlamıştır. Bu, yetenekli sanatçıların hem karada hem de su üzerinde su kukla gösterileri yapması için mükemmel bir fırsat olmuştur. Orijinal kukla gösterilerinin Kuzey Vietnam’daki Red River Deltası çevresindeki gerçek pirinç tarlalarında yapıldığı söylenir.

Gösterinin ana teması günümüzde de pek değişmedi. Bir su kuklası gösterisini çevreleyen tipik temalar, hala köy halkının yanı sıra, balıkçılık, ekim ve pirinç hasatını içeren kırsal Vietnam gelenekleridir.

3.GÜN: HANOİ - HALONG KÖRFEZİ (TEKNE GEZİSİ)
Otelde alınacak kahvaltının ardından Halong Körfezi’ne hareket. Varış ve tekneye biniş. Teknede öğle yemeği. Lan Ha Körfezi’ne varış ve kano için tekneden iniş.Pearl Farm Village (İnci Çiftliği Köyü)’nde gezi.Tekneye dönüş. Teknede akşam yemeği ve konaklama.
4.GÜN: HALONG KÖRFEZİ – HANOİ – LUANG PRABANG
Sabah 06.30’da 4000 yıl öncesine dayanan ve Çin kökenli yoga ve uzak doğu savaş sanatı ol nefes ve hareket egzersizlerini içeren Tai Chi deneyimi. Teknede alınacak kahvaltının ardından dünyanın en ilginç jeolojik oluşumlarından birine sahip ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Halong Körfezi’ndeki tekne gezisine devam. Sung Sot Mağarası gezisi. Gezinin ardından limana dönüş ve tekneden ayrılma. Araçla Hanoi’ye hareket. Havalimanına transfer. Önerdiğimiz uçuşa göre Lao Havayolları’yla Hanoi’den Laos’un Luang Prabang şehrine hareket. Uçuşunuz yaklaşık 1 saat 20 dakika sürecek. Luang Prabang’a varış. Otele transfer ve konaklama.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Nilüfer göletleri ve tropikal bahçe ile çevrili olan Maison Dalabua, Gece Pazarı’na ve Kraliyet Sarayı’na 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Otelin spa merkezinden faydalanabilir, ücretsiz bisiklet kiralayabilir, yüzme havuzunu kullanabilirsiniz.

Adres: Oupalath Khamboua Road. Ban That Luang, Luang Prabang, Lao PDR., 06000 Hondarribia, Laos

Web Sitesi: www.maisondalabua.com

Eskiden bir prensin konutu olan kolonyal tarzdaki Maison Souvannaphoum Hotel adlı konak, Laos ve Fransa’ya özgü tasarım unsurlarıyla donatılmıştır. Otel Mekong Nehri ve yerel Gece Pazarı’na 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Otelin spasından faydalanabilir, ücretsiz bisiklet kiralayabilirsiniz.

 Adres: Rue Chao Fa Ngum, Ban Thatluang, Luang Prabang, Laos

Web Sitesi: www.angsana.com/en/laos/maison-souvannaphoum

5.GÜN: LUANG PRABANG
Sabah erken saatte dini bir gelenek olan “Rahip Yürüyüşü” deneyimi. Her sabah erken saatlerde, tapınaktan gelen rahipler, şehir boyunca yürür ve günün bir öğünü için yedikleri sadakaları toplarlar. Yerliler, keşişlere yiyecek sağlamak için cadde boyunca sıraya girerler. Bu yürüyüş Wat Xiang Thong’dan sabah saat 5.30’da başlamaktadır. Yürüyüşün ardından otele transfer ve kahvaltı. Kahvaltının ardından Wat Visun ve Mekong nehrinin kıyısında inşa edilmiş bir Kraliyet tapınağı olan Altın Şehir Tapınağı (Wat Xiang Thong) gezileri. Gezilerin ardından Baci Seramonisi deneyimi. Yerel bir lokantada akşam yemeği ve otelde konaklama.

BACİ SERAMONİSİ

Baci töreni, Laos halkının animist gelenekleri uygulamasına dayanan eski bir törendir. Tayca’da baci veya su kwan “ruh çağrısı” anlamına gelir. Bu eski inanışa göre, her insanın 32 farklı ruhu vardır. Bu ruhlar dengesiz olduklarında veya bazıları vücuttan uzaklaştığında ve kaybolduğunda, hastalığa yol açabilir. Baci töreninin uygulanması, ruhları bireyin bedenine, sağlıklı ve mutlu olabilmeleri için geri çağırma çağrısıdır. Bir baci töreni, birçok nedenden ve yılın hemen hemen her döneminde uygulanabilir.

Baci seramonisi köylerde yerliler tarafından turistik amaçlı yapılıyor.

6.GÜN: LUANG PRABANG
Otelde alınacak kahvaltının ardından Ulusal Müze (Eski Kraliyet Sarayı) gezisi. Yerel bir lokantada öğle yemeğ. Yemeğin ardından Pak Ou Mağaraları gezisi. Akşamüzeri şehir merkezinde bulunan Phousi Dağı’na çıkarak gökyüzünün eşsiz renklerine ve günbatımının güzelliğine tanık olabilirsiniz (Zirveye çıkmak için yaklaşık 300’den fazla basamak çıkmanız gerekmektedir). Otele transfer ve konaklama.

PAK OU MAĞARALARI

Pak Ou Mağaraları, binlerce yıl öncesine dayanan dini bir mekandır. Bugün buradaki 2 mağara yaklaşık 4000 Buda simgesinin üzerinde bulunuyor. Buradaki Buda heykelleri 16. yüzyılda tahtadan, reçineden, topraktan ve bazen hayvan kemiklerinden yapılmıştır. İlerleyen yıllarda birçoğu kırmızı ve siyaha boyanmış ve altınla kaplanmıştır. 

Mekong Nehri kıyısındaki limandan özel tekne tekneyle ulaşım sağlanacaktır. 

7.GÜN: LUANG PRABANG - SİEM REAP
Havalimanına transfer. Önerdiğimiz uçuşa göre Lao Havayolları’yla Luang Prabang’dan Siem Reap’e uçuşunuz yaklaşık 3 saat 20 dakika sürecek. Havalimanında karşılanma ve otele transfer. İlk gün dinlenmeniz için Kamboçya’nın geleneksel Khmer masajı deneyimi. Raffles Grand Hotel d’Angkor’un tropik bahçesinde akşam yemeği ve Apsara Dans Şovu. Otele dönüş ve konaklama.

APSARA DANS ŞOVU

Kamboçya, binlerce yıl öncesine  kadar uzanan zengin bir sanatsal mirasa sahiptir.  Klasik Kamboçyalı dansının en popüler şekli, 7. yüzyıla kadar uzanan apsaradır. Geleneksel bir Apsara dansı, Kamboçya günlük yaşamı veya tarihi olaylarla ilgili hikayeler anlatır. Bu dansı izleyebileceğiniz birçok restoran olmakla birlikte en iyi mekan bilgisini aşağıda bulabilirsiniz.

Raffles Angkor

Görkemli bir gösteri için Raffles Grand Hotel d’Angkor’un tropik bahçesindeki çarpıcı performansa tanık olabilirsiniz. Gösteri öncesinde Asya mutfağından oluşan akşam yemeği servis edilecektir. Nisan ve eylül ayları arasında, gösteri her pazartesi, çarşamba ve cuma, akşam 7’de gerçekleşir. Ekim ve Mart ayları arasında ise her gündür. 

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Chateau d’Angkor La Residence, Siem Reap’in Eski Fransız Mahallesi’nde merkezi bir konuma sahiptir. Otelin klimalı suitlerinde oturma alanı, yemek alanı ve şehir manzaralı balkon vardır. Tesis bünyesindeki restoranda Kamboçya ve Batı yemekleri servis edilmektedir. 

Adres: Street Oum Chhay, Mondul II Village, Svay Dangkum,, Siem Reap, Kamboçya 

Web Sitesi: www.chateau-angkor.com

Prince D’Angkor Hotel & Spa, Siem Reap’in Eski Fransız Mahallesi’nde, Pub Street, Old Market ve Angkor Night Market’e 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Geleneksel Kamboçya dekoruna sahip otelin konukları, açık tuzlu su havuzuna, spa banyolarına, sauna / buhar odasına ve fitness merkezini ücretsiz kullanabilirler. 

Adres: Sivutha Bulvard, Sangkat Svay Dangkum, Siem Reap, Kamboçya

Web Sitesi: www.princedangkor.com

8.GÜN: SİEM REAP (ANGKOR WAT)
Tüm gün Angkor Wat gezisi. Geziler sırasında öğle yemeği. Dilerseniz sabah erken çıkarak etkileyici günbatımını da izleyebilirsiniz. Bugün Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Angkor, 9. yüzyıldan itibaren gelişen Khmer İmparatorluğu’nun başkentiydi. Angkor kalıntıları, yaklaşık 400 km²’ye kadar uzanan Angkor Arkeoloji Parkı’nda gezilebilir durumdadır ve Güneydoğu Asya’daki en önemli arkeolojik alanlardan biridir. Kalıntılar arasındaki en önemli yapılar; Angkor Wat, Ta Prohm, Angkor Thom antik kenti ve merkezindeki Bayon, Banteay Srei, Preah Khan ve Prasat Bakong’dur. Gezinin ardından otele transfer ve konaklama.
angkor
9.GÜN: SİEM REAP
Otelde alınacak kahvaltının ardından Tonle Sap Gölü gezisi. Tonle Sap Gölü, Siem Reap’in 17 km dışında yer alır. Göl 250 km uzunluğundadır ve bazı yerlerde derinliği en fazla 10 metre’dir. Göl Kamboçya’da tüketilen balığın yarısından fazlasını sağlayan önemli bir ticari kaynaktır. Tonle Sap’ta yer alan yüzer köyleri ziyaret ederek yerli halkın yaşamını gözlemleme deneyimi yaşayacaksınız. Gezinin ardından yerel bir lokantada akşam yemeği ve otelde konaklama.
10.GÜN: SİEM REAP – HO CHI MINH
Havalimanına transfer. Önerdiğimiz uçuşa göre Cambodia Angkor Air’la Siem Reap’ten uçuşunuz yaklaşık 1 saat 30 dakika sürecek. Havalimanında karşılanma. Saigon sokak yemekleri turu: Vietnam’daki en şahsına münhasır olduğu alanlardan biridir mutfağı ve sokak yemekleri. Küçük tezgahlardan büyük lüks restoranlara her köşe başında lezzetli yemekler bulabilirsiniz. Peki hangi restoranı seçecek, hangi yemekleri deneyeceksiniz? İşte burası tam bir karmaşa… Saigon yani Ho Chi Minh mutfak kültürünü keşfetmek için size kendini bu işe adamış bir çiftin düzenlediği “Sokak Yemekleri Turu”’na katılacak, yaklaşık 3 saat süren bu turda yürüyerek ülkenin eşsiz tarihinin ve kültürünün yiyeceklerle nasıl kesiştiğini hem hikayelerle dinleyecek hem de deneyimleyeceksiniz. Turun ardından otele transfer ve konaklama.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Ho Chi Minh kentinin kalbinde yer alan ve Saigon Nehri’ne bakan bu tesis, 1920 yılında inşa edilmiş kolonyal tarzda bir simgesel yapıda hizmet vermektedir. Butik tarzda konaklama birimleri sunan Hotel Majestic Saigon’da açık havuz, restoran ve gökyüzü barı vardır.

Adres: 1 Dong Khoi, District 1, Ho Chi Minh Kenti, Vietnam

Web Sitesi: www.majesticsaigon.com

Ho Chi Minh şehrinin kalbinde yer alan Silverland Charner Hotel, Fransız sömürge döneminin çay evlerinden ilham alan şık bir konaklama birimidir. Şehrin hareketli alışveriş ve eğlence bölgesine kısa bir yürüyüş mesafesinde elverişli bir konuma sahip olan tarihi Opera Binası ve Notre-Dame Katedrali, otele sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Adres: 87-89-91 Ho Tung Mau Street, Ben Nghe Ward, District 1, Ho Chi Minh Kenti, Vietnam

Web Sitesi: www.silverlandhotels.com/silverland-charner.html

11.GÜN: HO CHI MINH – CU CHI TÜNELLERİ – HO CHI MINH
Otelde alınacak kahvaltının ardından Cu Chi Tünelleri gezisi. Ho Chi Minh City’nin kuzeybatısına yaklaşık 60 kilometre mesafede bulunan Cu Chi tünel ağı, Kamboçya sınırına kadar uzanan yeraltı tünellerinin geniş bir labirentidir. İnşasına 1948’de Viet Minh (Ulusal Bağımsızlık Koalisyonu) tarafından Fransızlara karşı savaş sırasında başlanmış ve son halini alması yaklaşık 25 yıl sürmüştür. Bu tüneller sayesinde askerler pişmiş yemek yemiş, uyumuş, çalışmış ve hatta bu tünelleri kullanarak okula gitmişlerdir. Bu tünel sistemine yerleştirilmiş hastaneler, tiyatrolar, okullar, mutfaklar vardır. Cu Chi Tünelleri, Vietnamlıların bağımsızlık savaşında büyük bir rol oynamıştır. Gezinin ardından otele transfer. Otelde akşam yemeği ve konaklama.
12.GÜN: HO CHI MINH – MEKONG NEHRİ – HO CHI MINH - İSTANBUL
Otelde alınacak kahvaltının ardından “Biyolojik hazine bölgesi” olarak nitelendirilen Mekong Deltası gezisi ve yerel halkın otantik hayatını gözlemleme imkanı. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Ho Çhi Minh’e dönüş. Savaş Suçları Müzesi ve Yeşim İmparator Tapınağı gezisi. Havalimanına transfer. Önerdiğimiz Türk Hava Yolları’nın TK 166 sefer sayılı uçuşuyla saat 21.30’da Ho Chi Minh Havalimanı’ndan İstanbul’a hareket. Uçakta gece yolculuğu. Sabaha karşı saat 04.35’te İstanbul’a varış.

MEKONG DELTASI

Dünyanın en uzun 12. ve Asya’nın en uzun 7. Nehri olan Mekong, 6 ülkeden (Çin, Laos, Myanmar, Tayland, Kamboçya ve Vietnam) geçmektedir ve bu ülkelerin yerlileri Mekong Nehri’ne farklı anlamlara gelen farklı isimler vermişlerdir. Vietnamlılar nehrin 9 kola ayrılmasından dolayı Dokuz Ejderha Nehri (Song Cuu Long) olarak adlandırırlar. Mekong bölgesi, ülkenin tropik meyvelerinin ana sağlayıcısıdır (% 70) ve ayrıca ülkenin en büyük pirinç üreticisi ve ihracatçısıdır (% 60).

SEYAHAT ÖNCESİ NOTLAR

Tüm vize işlemlerinizi sizin adınıza biz gerçekleştirebiliriz ancak yine de sizi bu konuda bilgilendirmek isteriz.

VİETNAM VİZESİ

Türkiye’deki yetkili Vietnam konsolosluğu sadece Ankara’da vardır.

Vietnam turistik vizesi için C1 adı verilen belge yani davetiye yani referans mektubu zorunludur. C1 belgesi olmayan turistlerin vize başvuruları kabul edilmez. Bu belgeyi edinmenin 1.yolu, Vietnam vizesinde uzman vize şirketleriyle irtibata geçmektir (bu vizeciler anlaşmalı oldukları yerel acentelerden C1 belgenizi ücreti karşılığında alırlar). 2.yol ise Vietnam’daki bir yerel acenteden tur almanız ve turistik olarak geleceğinize dair referans mektubu yani C1 belgesi istemenizdir. Belgeye başvuru için uçak bileti ve otel bilgileriniz yeterlidir.

 • C1 belgesi yaklaşık 7-10 iş gününde çıkar.
 • Mutlaka çift girişli vize almalısınız çünkü Vietnam’a 2 defa giriş yapacaksınız.
 • Vizenizi Vietnam’a girişte alacaksınız. Yanınızda bulunması gereken evraklar: C1 belgesi, 2 adet biometrik fotoğrafı, otel ve uçak detayları

Pasaportunuzun seyahat tarihinin bitiş gününden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır.

Vize ücreti: 150 USD’dir (C1 belgesi 100 USD, kapıda 2 girişli vize baskısı 50 USD)

LAOS VİZESİ

Laos vizesi Türkiye büyükelçilik olmadığı için buradan alınamamaktadır. Vietnam’a vardığınızda Hanoi’deki Laos Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapabilirsiniz. Yerel rehberimiz size bu konuda yardımcı olacak ve yönlendirecektir.

Vize Ücreti: 75 USD (3 gün sürmektedir)

Ekspres Vize Ücreti: 90 USD (Ertesi gün ya da aynı gün verilmektedir)

ÖNEMLİ NOT: Hanoi seyahat tarihlerinizde Vietnam’da resmi tatil olmadığından emin olunuz.

 

Vietnam Hanoi’deki Laos Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: 40 Quang Trung, Hoan-Kiem, Hanoi-Vietnam

Çalışma Saatleri: Hafta içi 08.30-11.30, 13.00-16.00

Telefon: +84 4 39 424576

Gerekli Evraklar

 • Konsolosluktan alınan başvuru formu,
 • 1 adet vesikalık fotoğraf,
 • Pasaportun aslı,
 • Laos’a gidiş-dönüş uçak bileti,
 • Banka hesap dökümü,
 • Konaklamaya ait rezervasyonlar

KAMBOÇYA VİZESİ

Kamboçya vizesini online başvuru yaparak 3 iş gününde alabilirsiniz. Vizeniz online gelecektir ve çıktısıyla ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Vize Ücreti: 36 USD

 • Ülkelere girişte dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu belgeleriniz mutlaka yanınızda olmalı. Gümrük polisleri göstermenizi talep edebilirler.
 • Bölgenin yerel para birimi Vietnam için Vietnam Dong’u (VND), Laos için Laos Kipi (LAK), Kamboçya için Kamboçya Rieli (KHR)’dir.
 • Bazı marketler ve taksilerde sadece nakit yerel para kabul edilmektedir. Bu sebeple havalimanında veya otelinizde para bozdurmanızı tavsiye ederiz.
 • Para bozdurma işlemi için yanınızda USD bulundurmalısınız.
 • Otel ve restoranlarda genellikle Visa, Mastercard ve American Express kartları geçerlidir.
 • Özellikle Vietnam’da bahşiş yaygıdır.
 • Kalabalık şehirlerde hırsızlık yaygındır. Değerli eşyalarınızı yanınızda taşımayınız.
 • Cep telefonu hattınız uluslararası dolaşıma açıksa 3 ülkede de kullanılabilmektedir. Nehir ve tekne gezilerinde telefon çekmeyebilir.
 • Bu bölgeye seyahat için herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Sadece önünüzde açılacak şişe içecekleri tüketmelisiniz.
 • Vietnam’ın yerel dili Vietnamca, Laos’un yerel dili Laosça ve Kamboçya’nın yerel dili Kmerce’dir. Her 3 ülkede de kullanılan 2. dil Fransızca’dır. İngilizce az yaygındır.
 • Türkiye ile saat farkı her 3 ülke için de +4 saattir.
 • 3 ülkeye birden seyahat etmek için en uygun aylar Kasım-Mart arasıdır.
 • Vize işlemleri için biometrik ve vesikalık fotoğraflar bulundurun.
 • İnce bir yağmurluk nehirlerde gerekli olabilir.
 • Akşamları serin olmaktadır. Yanınıza ince bir ceket veya polar alınız.
 • Rotanızda yürüyüşler olduğu için mutlaka rahat yürüyüş ayakkabısı almalısınız.
 • Şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi almayı unutmayınız.
 • Yollarda yemek yemenizi önermiyoruz. Bu sebeple yanınızda kraker, galeta ve kuruyemiş gibi yiyecekler bulundurmanızda fayda var.
 • İç hat uçuşlar için yumuşak valizler tercih ediniz ve bagaj kilo hakkınızı dikkatlice kontrol ediniz.
 • Bölgede sivrisinek yaygındır. Mutlaka yanınızda sivrisinek ilacı bulundurunuz.
 • Mide ve ishal ilacı, ağrı kesici gibi temel ilaçları yanınızda bulundurmanızı öneririz.
Bu programı size özel planlayalım!