fbpx

LADAKH

Uçuş Bilgileri

Türkiye’den Ladakh’ın başkenti Leh’e en kolay ulaşım yolu İstanbul’dan Delhi’ye ve iç hat uçuş alternatifleri ile Delhi’den Leh’e uçuştur. THY’nin her gün akşam uçuşu mevcut.

GİDİŞ: TK716 – Uçuş süresi 5 saat 45 dakika
Kalkış: 6 Ağustos Salı 20.20 // Varış: 7 Ağustos Çarşamba 04.35

DÖNÜŞ: TK717 – Uçuş süresi 6 saat 45 dakika
Kalkış: 12 Ağustos Pazartesi 06.15 // Varış: 12 Ağustos Pazartesi 10.30

Alternatif Aktarmalı Uçuş olarak Emirates ile Dubai aktrmalı veya Qatar Havayolları’nı kullanarak Doha aktarmalı uçabilirsiniz. Doha Havalimanı Free Shop hizmetleri ile gelişmiş bir havaalanı olup aktarmalarda alışveriş amacıyla da kullanılmaktadır. Her iki havayolu de bütçe olarak THY uçuşlarına yakındır. Bu sebeple biz size THY’nın direk uçuşunu öneriyoruz.

Ladakh’tan Leh’e uçabileceğiniz birçok havayolu şirketi alternatifi mevcut: Air India, Go Air, Jet Airways, Spice Jet… Ancak Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçuşunun varış saatiyle uygun tek uçuş belirtilen tarihler için Go Air havayollarına ait uçuştur.

GİDİŞ: G8715 – Uçuş süresi 1 saat 25 dakika
Kalkış: 7 Ağustos Çarşamba 08.30 

Varış: 7 Ağustos Çarşamba 09.55

DÖNÜŞ: G8194 – Uçuş süresi 1 saat 30 dakika
Kalkış: 11 Ağustos Pazar 10.25

Varış: 11 Ağustos Pazar 11.55

PROGRAM

1.GÜN: İSTANBUL - DELHİ
Önerdiğimiz Türk Hava Yolları’nın TK 716 sefer sayılı uçuşuyla saat 20.20’de Delhi’ye hareket. Uçakta gece yolculuğu.
2.GÜN: DELHİ - LEH
Sabah saat 04.35’te Delhi’ye varış. Önerdiğimiz uçuşa göre Go Air Havayollarıyla Ladak’ın başkenti Leh’e uçuşunuz 1 saat 25 dakika sürecek. Havalimanında karşılama ve otelinize transfer. Akşamüzerine kadar dinlenme için serbest zaman.

SHANTI STUPA

Ardından kendinizi iyi hissederseniz, Leh kasabasının büyüleyici manzaralarını ve muhteşem gün batımı fotoğraflarını çekmek için harika bir yer olan Shanti Stupa’yı ziyaret edebilir ve günbatımını seyredebilirsiniz. Otelinizden gidiş dönüş transferiniz gerçekleştirilecektir. Stupa’ya araçla çıkabilir veya manzara eşliğinde yürüyerek 500 basamak merdiven çıkabilirsiniz.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Antik Leh şehrinde yer alan otel, ünlü Soğuk Çöl’e ve çevredeki dağlara bakmaktadır. Modern dekora sahip klimalı konuk odalarının tümü dağ manzaralıdır.

The Grand Dragon Ladakh, Leh Sarayı’na ve Leh Pazarı’na 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Shanti Stupa’ya arabayla 15 dakikada ulaşılmaktadır. Kushok Bakula Leh Havalimanı ise 3 km uzaklıktadır.

Hint, Çin ve Avrupa yemekleri servis edilmektedir.

Adres: Ladakh Old Road – Sheynam, Leh, Jammu and Kashmir 194101

www.thegranddragonladakh.com

Ladakh’taki Changspa’nın sakin bir yerinde yer alan Gomang-Boutique Hotel, tüm modern olanaklara sahip, özenle tasarlanmış, lüks odalar görebilen konuklara konforlu bir konaklama imkanı sunmaktadır. Konukların ayrıca otelin 3.000’den fazla kitap koleksiyonuna sahip benzersiz kütüphanesini ziyaret etmesine izin verilmektedir.

Gomang Boutique Hotel, Leh Sarayı’na ve Leh Pazarı’na 1,5 kilometre uzaklıktadır. Kushok Bakula Leh Havalimanı ise 3 km uzaklıktadır.

Bu otel sadece vejetaryen yemek hizmeti sunmaktadır.

Adres: Upper Changspa Road, Leh-Ladakh, Jammu and Kashmir 194101

www.gomanghotelleh.com  

3.GÜN: LEH – KHARDUNG LA (5600 m) - LEH
Otelde alınacak kahvaltının ardından Leh şehir gezisi: Leh Sarayı, Hall of Fame Müzesi, Khardung La geçidi. Şehir gezisinin ardından Leh pazarı gezisi ve Leh Cuma Camiisi ziyareti. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

LEH SARAYI

Leh kentine bakan bu saray, 17. yüzyılda Kral Sengge Namgyal tarafından yaptırılmıştır ve Dogra kuvvetleri Ladakh’ın kontrolünü ele geçirene ve Kraliyet ailesinin Stok Saray’a taşınmasına kadar Kral’ın ikametgahı olmaya devam etmiştir. Saray aynı zamanda antik mücevher, süs eşyaları, tören kıyafetleri ve kronlardan oluşan bir koleksiyona sahiptir. Fotoğrafla ilgilenen biriyseniz, harika fotoğraflar çekmek için mükemmel bir mekandır.

HALL OF FAME MÜZESİ

Hint Ordusu tarafından inşa edilen ve bakımı yapılan küçük ama görkemli bir müzedir. Ladakhi kültürel mirasına ilişkin öğeleri sergiler. Müzenin en önemli cazibesi Pakistan Ordusu’nun silah ve olanaklarını, cesur askerlerin biyografileri ve fotoğraflarını ele almasıdır. Bu müze, tarihi olarak hayatını kaybeden tüm büyük askerlerin ruhlarını anmak için inşa edilmiştir.

KHARDUNG LA

Araçların geçebildiği dünyanın en yüksek geçididir. Khardung La deniz seviyesinden 5.600 metre (veya 16.000 feet) yükseklikte yer almaktadır. Yolun çoğunda, yukarıdan Leh şehri güzel bir panoraması görürsünüz ve devam ederken, bu panorama yavaş yavaş Indo Vadisi ve çevresindeki çarpıcı dağ silsilesi manzarasına dönüşür. Yüksek irtifa nedeniyle, 20 dakikadan daha fazla burada kalmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

4.GÜN: LEH - LİKİR - ALCHİ – BASGO - LEH
SHAM VADİSİ GEZİSİ: Otelde alınacak kahvaltının ardından Likir ve Alçi Manastırı ziyaretleri ve yol üzerinde “Magnetic Hill” (Manyetik Tepe) ve Zanskar ile İndus Nehri’nin birleşme noktasında kısa molalar. Dönüş yolu üzerinde Basgo Manastırı ve saray kalıntılarını da görebilirsiniz. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

LİKİR MANASTIRI

Likir Manastırı veya Likir Gompa, Leh’in yaklaşık 52 km batısında,
Saspol adlı bir köyde yer almaktadır. Burası Tibet Budizminin
Gelugpa manastır düzeninin bir manastırı. Beşinci Ladakh Kralı
Lhachen Gyalpo’nun komutasındaki Lama Duwang Chosje
tarafından yaptırılmıştır. Manastırın kompleksi birçok tapınağa ev
sahipliği yapar. Halen 120 Budist rahip bulunmaktadır.

ALCHİ MANASTIRI

Alchi Manastırı, Kuzey Hindistan’daki en eski Budist öğrenme merkezlerinden biri olarak kabul edilir. Çeşitli araştırmacılara göre, bu eski manastır Guru Rinchen Zangpo tarafından MS 958-1055 arasında inşa edilmiştir. Likir Manastırı tarafından yönetilmektedir. Manastırın içindeki korunmuş anıtlar eşsiz bir hikaye anlatmaktadır. Manastır kompleksi, farklı zaman dilimlerine ait olan birkaç tapınak ve koltandan oluşur. 

ZANSKAR İLE İNDUS NEHRİ’NİN BİRLEŞME NOKTASI

Magnetic Tepesi’nden biraz ileride İndus ve Zanskar nehirlerinin birleştiğini görebilirsiniz. Biri çamurlu suları diğeri kristal berraklığında sularıyla birbiriyle birleşen iki nehir oldukça güzel bir manzara sunmaktadır. Fotoğraf çekmek için harika bir nokta.

“MAGNETIC HİLL” (MANYETİK TEPE)

Bu bölgeyle ilgili ortak inanç, buradaki tepenin manyetik özelliklere sahip olduğu ve çekim gücünün, motor kapalıyken bile herhangi bir aracın yokuş yukarı hareket etmesine neden olacağı yönündedir. Ancak yaygın olarak kabul edilen durum tamamen farklıdır. Kısacası, tepelerin yerleşimi ve bu yerden ufku görememesi, inen yolun yükselen görünmesini sağlayarak optik bir yanılsama yaratır. Böylece, bu noktada durduğunuzda ve motorunuzu kapattığınızda, aracınızın kendisini yavaşça yuvarlanmaya başlayacaktır. Ancak yol yukarı çıkıyor gibi göründüğünden dolayı, aracın yokuş yukarı gittiğine inanmanıza yol açacaktır. Bununla birlikte, optik illüzyon olsun ya da olmasın, yaşanması gereken bir deneyimdir.

5.GÜN: LEH - THIKSE - TAKTHOK - LEH
Thikse Manastırı’nda sabah ayinine katılım. Otele dönüş ve kahvaltı. Kahvaltının ardından Takthok Manastırı’na gidiş ve bu tarihte bu manastırda gerçekleşecek olan renkli Budist festivaline katılım. Alternatif olarak eğer festival ilginizi çekmiyorsa görülmesi gereken önemli bir diğer manastır olan Hemis Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

THİKSE MANASTIRI

Thikse Manastırı, Ladakh’ın en görkemli Budist tapınaklarından biri olarak tanınmaktadır. İndus Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Bu manastırın mimarisi Ladakh’ın tipik mimari tarzının unsurlarını içermektedir. Stupa, manastır konutları, ibadeth  aneler ve küçük tapınaklardan oluşan, 12 katlı bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda Lord Buddha’nın öğretilerini içeren büyük oyulmuş bir direğe de sahiptir. Manastırın ana dua salonunda 15 metre oturmuş bir Buda heykeli bulunmaktadır. Bu manastırın iç mekanları duvar resimleri ve kılıçlarla süslenmiştir. Bu Dini eserler iyi korunmuş durumdadır.

TAKTHOK MANASTIRI ve FESTİVAL

Sakti Köyü’nde Budist bir manastırdır. Manastırın bulunduğu alan bir zamanlar Mahasidhas’ın “Kunga Phuntsog” un meditasyon mağarasıydı. Takthok ‘kaya çatısı’ anlamına gelir. Manastırdaki tüm odalar ya
dağdan oyulmuştur ya da odalara yapılmış mağaralar vardır. Bütün duvarlar ve çatılar taştan yapılmıştır. Bu nedenle, bölge halkı manastırı “kaya çatı” anlamına gelen Takthok olarak adlandırır.
Ladakh bölgesinde Ladakh Festivali’nin yanı sıra her manastırın kendine ait festivalleri gerçekleşmektedir. Oldukça renkli maskelerle yapılan yerel dans gösterilerine ve ayinlere yer veren bu festivallerin her sene tarihleri değişmektedir. Takhtok Festivali (Takthok Tsechu) bu sene 10-11 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Özgün yerel bir deneyim için mutlaka festivali izlemenizi tavsiye ederiz. Aşağıdaki linkten festival görüntülerini izleyip fikir sahibi olabilirsiniz:
www.youtube.com/watch?v=JpOxodXNq9s

6.GÜN: LEH - DELHİ
Havalimanına transfer. Saat 10.25’te Delhi’ye uçuş. Önerdiğimiz uçuşa göre Go Air Havayollarıyla Delhi’ye uçuşunuz 1 saat 30 dakika sürecek. Havalimanında karşılanma ve otele transfer. Otelinize yerleştikten sonra Khan Market’te yerel yaşamı keşif ve alışveriş için serbest zaman. Akşamüzeri keyifli bir aktivite olarak yerel yemek pişirme dersine (cooking class) katılım. Bu aktiviteyle yerel yemek pişirme deneyimi yaşayacak ve kendi yaptığınız yemeklerle keyifli bir akşam yemeği yiyebileceksiniz. Bu keyifli deneyimin ardından otele transfer ve uçuş saatine kadar dinlenme.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Hareketli Connaught Place’te büyük bir binada yer alan The LaLiT New Delhi, konuklarına eksiksiz bir spa ve açık havuz sunmaktadır. Tesis, bir kısmı 24 saat hizmet veren çeşitli restoranların yanı sıra ödüllü gece kulübü Kitty Su’ya da ev sahipliği yapmaktadır.

İndira Gandhi Uluslararası Havalimanı 14 km uzaklıktadır.

Oteldeki yemek seçenekleri arasında ise Baluchi Hint restoranı ve Woks Çin restoranı bulunmaktadır.

Adres: Near, Barakhamba Rd, Police Station, Connaught Place, New Delhi, Delhi 110001, Hindistan

www.thelalit.com/the-lalit-delhi 

**Sabah uçuşu erken olduğu için konaklamayı havalimanına yakın bir otelde gerçekleştirmeyi tercih ederseniz havalimanı bölgesindeki bu otel önerimizi değerlendirebilirsiniz.

Roseate House New Delhi’de çatı katında sonsuzluk havuzu, spa ve sağlıklı yaşam merkezinin yanı sıra 3 yemek seçeneği sunulmaktadır.

İndira Gandhi Uluslararası Havalimanı 4,5 km uzaklıktadır.

Tüm gün hizmet veren Del restoranda dünya mutfakları sunulmaktadır. Ayrıca tesis bünyesinde seçkin bir Hint restoranı olan Kheer yer almaktadır.

Adres: Asset 10, Northern Access Rd, Aerocity, Hospitality District, Indira Gandhi International Airport, New Delhi, Delhi 110037, Hindistan

www.roseatehotels.com  

7.GÜN: DELHİ - İSTANBUL
Havalimanına transfer. Saat 06.15’te istanbul’a uçuş. 10.30’da İstanbul’a varış.

SEYAHAT ÖNCESİ NOTLAR

Ladakh bölgesine seyahat etmek için Hindistan vizesi almanız gerekmektedir.

Yetkili konsolosluk sadece İstanbul ve Ankara’da var. Her başvuruda bireysel başvuru kabul etmektedirler. Hindistan vize başvurusu sırasında parmak izi alınmaktadır.

Online form doldurarak randevu alıp, randevu tarihinde ve saatinde konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Genellikle aynı gün içinde akşam 16.45-17.15 arası pasaportunuzu geri teslim ediyorlar.

Pasaportunuzun seyahat tarihinin bitiş gününden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır.

Vize ücreti: 103 USD

Gerekli evraklar:

 • Fotoğraf: Biometrik fotoğrafın 5×5 cm ölçülerinde, güncel halini temsil eden (6 aydan yeni olmalı), arka fonu beyaz olması gerekmektedir. 
 • Banka Hesap Cüzdanı: Hindistan Konsolosluğu’na Hindistan seyahat masraflarının karşılanacağını garanti eden miktarın (en az 2500 TL bakiyeli), güncel tarihli, Banka Hesabı Dökümü/Banka Hesap Cüzdanı ile ibraz edilmesi gerekir.  Bu belge, banka yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalanmış olmalıdır. Bankanın İmza Sirküleri, Banka Hesap Özetine eklenmelidir.
 • TC Kimlik Fotokopisi
 • Online form çıktısı
 • İkametgah
 • Gidiş dönüş uçak biletleriniz ve otel rezervasyon görüntüleriniz (Bu konuda bizden destek alabilirsiniz)
 • Ülkeye girişte dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu belgeleriniz mutlaka yanınızda olmalı. Gümrük polisleri göstermenizi talep edebilirler.
 • Bölgenin yerel para birimi Hindistan Rupisi ve kısaltması INR’dir.
 • Bazı marketler ve taksilerde sadece nakit yerel para kabul edilmektedir. Bu sebeple havalimanında veya otelinizde para bozdurmanızı tavsiye ederiz.
 • Para bozdurma işlemi için yanınızda USD bulundurmalısınız.
 • Otel ve restoranlarde genellikle Visa, Mastercard ve American Express kartları geçerlidir.
 • Leh’te kısıtlı sayıda bankamatik bulunmakta olup çevre bölgelerde bankamatik yoktur.
 • Bölgede bahşiş yaygıdır.
 • Bölgede hırsızlık yaygındır. Değerli eşyalarınızı yanınızda taşımayınız.
 • İnternet de sadece Leh şehri ile sınırlı, Ladakh’ta başka hiçbir yerde yok. Otellerde genelde wifi hizmeti sunulmakta ama oldukça yavaş.
 • Cep telefonu hattınız uluslararası dolaşıma açıksa Leh’te kullanılabilmektedir. Çevre gezilerde aralıklarla telefon çekmeyebilir.
 • Bu bölgeye seyahat için herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Baharatlı yiyecekleri az tüketmenizi öneririz.
 • Sadece önünüzde açılacak şişe içecekleri tüketmelisiniz.
 • Ülkenin yerel dili Ladakhi’dir. Ancak İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Türkiye ile saat farkı +2,5 saattir.
 • Leh yaz aylarında gündüzleri sıcak kalır, ancak geceleri hala soğuktur.
 • Kısa aralıklarla yağış görülebilir.
 • Yanınıza mutlaka ince bir yağmurluk ve şemsiye almanızı öneririz.
 • Akşamları serin olmaktadır. Yanınıza ince bir ceket veya polar alınız.
 • Rotanızda yürüyüşler olduğu için mutlaka rahat yürüyüş ayakkabısı almalısınız.
 • Terlik, sandalet gibi açık ayakkabılar giymenizi önermiyoruz. Genelde dışarıda önü kapalı ayakkabılar tercih ediniz.
 • Şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi almayı unutmayınız.
 • Yollarda yemek yemenizi önermiyoruz. Bu sebeple yanınızda kraker, galeta ve kuruyemiş gibi yiyecekler bulundurmanızda fayda var.
 • İç hat uçuşlar için yumuşak valizler tercih ediniz ve bagaj kilo hakkınızı dikkatlice kontrol ediniz.
 • Hindistan’da iç hat uçuşlara çakmak ve kibrit check in bagajında dahi kabul edilmemektedir.
 • Bölgede sivrisinek yaygındır. Mutlaka yanınızda sivrisinek ilacı bulundurunuz.
 • Mide ve ishal ilacı, ağrı kesici gibi temel ilaçları yanınızda bulundurmanızı öneririz.
Bu programı size özel planlayalım!